Usługi faktoringowe są dziś wybierane przez wielu przedsiębiorców. W ofercie firm zajmujących się faktoringiem można wtedy znaleźć faktoring pełny, również określany faktoringiem bez regresu. Dowiedz się więcej na temat tego, czym jest faktoring pełny, jakie ma on zalety i dla kogo jest polecany.
Faktoring pełny – definicja
finansowanie faktur z finea.pl, czyli faktoring jest usługą pozwalającą firmom na otrzymanie wypłaty pieniędzy za wystawioną fakturę przed jej spłatą przez kontrahenta. Taka usługa stosowana jest głównie w przypadku faktur z długimi terminami płatności i pomaga ona przedsiębiorcom w zachowaniu płynności finansowej.
Wśród dostępnych wariantów faktoringu znajduje się ten określany jako pełny albo bez regresu. Faktoring pełny co to jest?
Termin ten odnosi się do finansowania ze sprzedażą wierzytelności firmie faktoringowej. Oznacza to, że w ramach faktoringu bez regresu wystawca faktury pozbywa się wierzytelności i otrzymuje za nią określoną wypłatę od firmy faktoringowej.
Alternatywą dla faktoringu pełnego jest faktoring z regresem, w przypadku którego nie dochodzi do sprzedaży wierzytelności.
Jakie zalety ma faktoring pełny?
Forma faktoringu pełnego powiązana jest z wieloma zaletami, dlatego też jest to bardzo popularne rozwiązanie wśród przedsiębiorców z wielu branż. Co przemawia za jego wyborem?
Wśród najważniejszych zalet faktoringu pełnego należy wskazać na:
– Łatwe i szybkie uzyskanie pieniędzy z wystawionej faktury – w wielu firmach faktoringowych środki wypłacane są już w ciągu kilku godzin jej przekazania do finansowania, co można zrobić online,
– Ochrona przed niewypłacalnością kontrahentów – dzięki temu, że w ramach tego faktoringu pełnego dochodzi do sprzedaży należności, wystawca faktury jest skuteczniej chroniony przed pojawieniem się niewypłacalności jego kontrahentów,
– Utrzymanie płynności finansowej – klienci wybierający faktoring rzadziej doświadczają problemów wynikających z utraty płynności finansowej i zatorów płatniczych.
Faktoring bez regresu – dla kogo będzie najlepszy?
Ze względu na swoją konstrukcję faktoring bez regresu jest skierowany głównie do firm, które chcą zwiększyć swoje bezpieczeństwo w kontaktach z kontrahentami i obniżyć ryzyko dotyczące niewypłacalności.
Wobec tego faktoring bez regresu polecany jest głównie dla firm nawiązujących często nowe kontakty biznesowe, gdy nie można być całkowicie pewnym wypłacalności swojego kontrahenta.
Gdy stosowany jest faktoring pełny jak księgować wtedy transakcje? Zasadniczo najważniejsze jest w tym przypadku wyksięgowanie należności, która jest sprzedawana firmie faktoringowej. Następnie księguje się otrzymaną od niej wpłatę. Należy też zaksięgować koszty usług faktoringowych.
Z ofertami firm faktoringowych oferujących faktoring pełny można bliżej zapoznać się w internecie.