Dla wielu osób zaciągnięcie pożyczki to jedyny sposób na złapanie finansowego oddechu. Na szczęście, coraz więcej podmiotów gospodarczych oferuje tego typu usługi, a uzyskanie dodatkowych środków jest dzięki temu prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. W jaki sposób można sięgnąć po pożyczkę konsumencką? Do kogo jest ona adresowana i na jakich warunkach? Sprawdźmy!
Nagła choroba, konieczność dokonania pilnego remontu, zakup nowego samochodu, sprzętu AGD – istnieje wiele powodów, dla których jesteśmy zmuszeni prosić o pomoc finansową. Wiele osób radzi sobie wówczas zwracając się w tej sprawie do przedsiębiorstw specjalizujących się w tego rodzaju usługach. Jak się okazuje, zaciągnięcie zobowiązania jest proste i szybkie, a z możliwości takiej może skorzystać szerokie grono osób.
Pożyczka – kto może zaciągnąć?
Pożyczka konsumencka to standardowy produkt finansowy oferowany przez banki oraz instytucje pozabankowe. Od lat jest to najpopularniejsza pożyczka, ponieważ można przeznaczyć środki pozyskane w jej ramach na dowolny cel, bez konieczności dokumentowania wydatków jak to bywa przy wielu rodzajach kredytów. Ponadto, pożyczkę w firmie pozabankowej może otrzymać niemal każda osoba pełnoletnia. Co więcej, z grona osób, które mogą się o nią starać, nie wyklucza się także dłużników. Z tego powodu pożyczka jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy posiadają już jakieś inne zobowiązania lub mieli w przeszłości problem ze spłatą należności.
Szybka pożyczka online – czy to możliwe?
Oczywiście, każda firma udzielająca pożyczek ma prawny obowiązek sprawdzenia podmiotu, który wnioskuje o środki finansowe. Weryfikuje się wówczas tożsamość takiej osoby, a także kontroluje jej historię kredytową oraz treść wpisów w rejestrach dłużników. Trzeba jednak podkreślić, że do każdego przypadku podchodzi się indywidualnie. Szybką pożyczkę można otrzymać bez wychodzenia z domu. Wniosek składa się bowiem za pośrednictwem Internetu na stronie danego pożyczkodawcy. Decyzja zapada błyskawicznie, a po podpisaniu umowy przez obie strony, pożyczkobiorcy nie pozostaje nic innego, jak tylko oczekiwać przelewu.
Na co zwrócić uwagę przy braniu pożyczki?
Kluczową kwestią są zawsze całkowite rzeczywiste koszty danego zobowiązania. Pod uwagę należy więc wziąć roczną stopę oprocentowania, której wartość powinna zostać w sposób wyraźny zaznaczona w umowie. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe koszty związane z całą procedurą udzielania pożyczki, ponieważ wiele firm dolicza na przykład opłaty administracyjne i wiele innych. Przede wszystkim najważniejsze jest to, aby dokładnie przeczytać każdy zapis w umowie. W dokumencie powinny znaleźć się informacje dotyczące wysokości pożyczki, okresu spłaty, oprocentowania, ale także możliwości wcześniejszej lub późniejszej spłaty należności wraz ze wskazaniem warunków, na jakich się to odbywa. Pamiętajmy, że składając podpis na umowie, bierze się pełną odpowiedzialność za zapisy w niej zawarte, dlatego zawsze lepiej odpowiednio wcześnie rozwiać wszelkie wątpliwości.