Inflacja pożera nasze oszczędności. Czy istnieje jakiś sposób, aby ich nie stracić? Właściciele gotówki mogą zdecydować się na różne metody ochrony przed spadkiem wartości pieniądza. Jakie z nich są najskuteczniejsze? Wskazania możemy znaleźć w artykule napisanym we współpracy z portal.faktura.pl.
1. Lokata oszczędnościowa
Jednym z najprostszych sposobów na to, by uniknąć spadku wartości oszczędności, będzie skorzystanie z lokat oszczędnościowych. Jak ochronić pieniądze przed skutkami inflacjią tą metodą?
Lokatę można założyć niemalże w każdym banku – zarówno swoim, jak i innym. Przed jej otwarciem warto sprawdzić różne oferty oprocentowania, by wybrać tę najkorzystniejszą. Trzeba pamiętać o tym, że niektóre banki wymagają, by wraz z lokatą otworzyć konto, które może być płatne.
Lokata oszczędnościowa może być zawarta na różne okresy, na przykład na 3 miesiące, 6 miesięcy, 1 rok. Może być też odnawialna, czyli po zakończeniu i kapitalizacji – wypłacie odsetek, może być automatycznie kontynuowana.
2. Fundusze inwestycyjne
Drugim często wybieranym sposobem, by zabezpieczyć oszczędności przed inflacją, jest wybranie funduszy inwestycyjnych. Są one dostępne w bankach lub można skorzystać z nich w innych instytucjach finansowych.
Fundusze inwestycyjne polegają na przekazaniu środków do inwestycji funduszowi, który nimi zarządza. Można zdecydować się na różne typy funduszu, zależnie od oczekiwanego stopnia ryzyka oraz zysku.
3. Inwestowanie w akcje giełdowe
Ta metoda jest polecana dla osób, które akceptują wyższe ryzyko, chociaż przez wybór odpowiednich akcji można również zminimalizować ryzyko związane z tą inwestycją.
Jest to obecnie bardzo popularna forma inwestowania, która pozwala na zakup akcji wybranych spółek giełdowych. W zależności od wybranej spółki oraz czasu kupna i sprzedaży akcji można uzyskać różną stopę zwrotu.
Aktualnie inwestowanie w akcje jest bardzo proste, ponieważ wiele banków umożliwia swoim klientom kupowanie ich bezpośrednio w ich serwisach. Dzięki temu można na bieżąco śledzić kursy i podejmować szybkie decyzje.
4. Zakup złota
Złoto od wielu lat jest stosowane jako metoda inwestycji, w tym także ochrony przed inflacją. Jego kurs jest niezależny od decyzji władz centralnych, a także wyróżnia się bardzo wysoką stabilnością ze względu na ograniczoną ilość tego kruszcu. Złoto najlepiej traktować jako inwestycję długoterminową.
Obecnie złoto można bez problemów kupić w formie sztabek, numizmatów czy monet. Monety, poza wartością wynikającą ze złota, dodatkowo zyskują na swojej rzadkości.
5. Inwestycja w kryptowaluty
Do ulokowania oszczędności można również wykorzystać kryptowaluty. Jak ochronić pieniądze przed skutkami inflacjią tą metodą?
Kryptowaluty, na przykład popularny Bitcoin, szybko zmieniają swoje kursy. Można dzięki temu osiągnąć bardzo wysokie zyski, lecz z drugiej strony pojawia się też spore ryzyko straty. Wobec tego inwestowanie w kryptowaluty może nie być najlepszym wyborem dla osób, które nie akceptują wysokiego ryzyka inwestycji.