Kierowca autobusu to niezwykle ważny zawód. Dzięki kierowcom możemy korzystać z komunikacji publicznej i łatwo przemieszczać się do pracy, szkoły i domu. Również razem z nimi możemy odwiedzać dalsze zakątki Polski i świata. Kto może być kierowca autobusu? Jakie są zalety i wady tej pracy? Ile można w niej zarobić?
Kto może zostać kierowca autobusu?
Żeby zostać kierowcą autobusu, trzeba przede wszystkim posiadać odpowiednie prawo jazdy, które pozwala na prowadzenie tego pojazdu. Jest to prawo jazdy kategorii D.
Obecnie, aby otrzymać prawo jazdy w kategorii D, należy złożyć wniosek o kwalifikację wstępną, aby rozpocząć kurs na prawo jazdy. Następnie przystępuje się do egzaminu państwowego, a po jego zaliczeniu otrzymuje się uprawnienia.
Warto wskazać, że niektóre firmy komunikacyjne oferują możliwość sfinansowania kursu na prawo jazdy kategorii D dla osób, które zamierzają się u nich zatrudnić.
Zalety i wady pracy jako kierowca autobusu
Praca dla kierowcy warszawa na stanowisku kierowcy nie jest dla każdego. Jakie są najważniejsze zalaty i wady kierowcy autobusu?
Kierowca autobusu – zalety pracy:
– łatwe znalezienie zatrudnienia
– atrakcyjna pensja i benefity
– możliwość realizacji pasji
Kierowca autobusu – wady pracy:
– konieczność ciągłego skupienia
– praca pod presją czasu
– praca w nocy, weekendy, święta
– długi czas pobytu poza domem przy pracy jako kierowca autobusu wycieczkowego, dalekobieżnego
Wobec tego praca jako kierowca autobusu nie będzie najlepszym zajęciem dla wszystkich. Trzeba nie tylko posiadać odpowiednie uprawnienia, ale również mieć właściwy charakter, czyli być osobą odporną na stres, zrównoważoną, cierpliwą.
Ile zarabia kierowca autobusu?
Bardzo często pojawia się pytanie – ile zarabia kierowca autobusu? Zarobki będą w tym przypadku zależały od wielu czynników, między innymi od miejsca zatrudnienia, wymiaru godzin, pracy w dni lepiej płatne, dodatkowych bonusów oferowanych przez pracodawcę.
Ile zarabia kierowca autobusu w Warszawie? Zazwyczaj zarobki plasują się na poziomie około 4-6 tysięcy złotych brutto miesięcznie. W mniejszych miejscowościach zwykle pensje są niższe.
Kierowcy, którzy zatrudnieni są w danej firmie dłużej, mogą liczyć również na dodatkowe podwyżki oraz bonusy, na przykład na paczki świąteczne, zniżki na przejazdy.
Kierowca autobusu to zawód, w którym trzeba być bardzo dobrym w tym, co się robi, ponieważ jest to bardzo odpowiedzalna praca. Dlatego ważne jest, aby być dobrze wyszkolonym i przygotowanym do tej pracy. Kierowca będzie pracował z ludźmi i będzie musiał radzić sobie w różnych sytuacjach. Najważniejsze jest, aby być cierpliwym i nigdy nie tracić panowania nad sobą. Będziesz mieć do czynienia z wieloma pasażerami, a czasami będą oni trudni.