Osoby mieszkające w Norwegii, które mają dość pracy na etacie, mogą pokusić się o założenie własnej działalności gospodarczej. Sprawa jest o tyle ułatwiona, że Norwegia jest krajem, w którym większość formalności można załatwić drogą elektroniczną a samo założenie działalności nie powinno trwać dłużej niż tydzień. Korzystając z tych ułatwień, warto zrealizować swoje marzenie, jakim jest własna firma w Norwegii.

Księgowość w Norwegii

Prawo norweskie nie narzuca na właściciela firmy obowiązku zatrudnienia zewnętrznej firmy księgowej. Oznacza to, że wszystkie sprawy księgowości może on załatwiać na własną rękę. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że przepisy w Norwegii dość często ulegają zmianom, to początkujący przedsiębiorcy powinni jednak rozważyć zatrudnienie biura księgowego. Zyskują wtedy świadomość, że wszystkie sprawy księgowości prowadzone są w sposób prawidłowy i zgodny z prawem.

Podatki w Norwegii 

Przedsiębiorca prowadzący własną działalność w Norwegii zobowiązany jest do uiszczenia podatku dochodowego. Jego wysokość wynosi 22%. Warto też pamiętać o tym, że na początku roku kalendarzowego przedsiębiorca zobowiązany jest do podania w urzędzie skarbowym przewidywanego dochodu. Na podstawie zadeklarowanej sumy urząd oblicza wysokość zaliczki na podatek dochodowy, którą właściciel firmy musi zapłacić w czterech w ciągu roku. Trzeba także pamiętać, że każda firma, której dochód w ciągu roku wyniesie więcej niż 50 000 koron norweskich, musi zostać zgłoszona do rejestru VAT i automatycznie staje się płatnikiem tego podatku.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *