Samodzielna wymiana koła w aucie nie jest bardzo trudna, jednak trzeba wziąć wtedy pod uwagę parę istotnych kwestii. O czym trzeba pamiętać?
Krok 1 – zadbaj o bezpieczeństwo
Każdy, kto chce dowiedzieć się, jak wymienić koło w samochodzie, musi w pierwszej kolejności pamiętać o bezpieczeństwie.
Koło najlepiej wymieniać w miejscu, gdzie czynność ta nie będzie przeszkadzać innym osobom, na przykład na parkingu, podwórku, poboczu. Gdy wymiana koła ma nastąpić na drodze, trzeba pamiętać o umieszczeniu na niej trójkąta ostrzegawczego.
Dla dodatkowego bezpieczeństwa warto zaciągnąć hamulec ręczny i zostawić auto na biegu. Można podłożyć też pod koła kamienie, kliny.
Krok 2 – podnieś samochód
Przed podnoszeniem pojazdu należy poluzować śruby w kołach. W przeciwnym przypadku po jego podniesieniu może być to już niemożliwe.
Następnie podnosi się samochód za pomocą podnośnika – lewarka. Ważne jest umieszczenie podnośnika w odpowiednich miejscach, które są do tego przeznaczone. Najczęściej oznaczenia mają postać wgłębień, zgrubień albo strzałek.
Jak podnosić auto z zawieszeniem pneumatycznym? Gdy samochód jest wyposażony w taki typ zawieszenia, należy najpierw je wyłączyć. Dokładne informacje można znaleźć w instrukcji pojazdu.
Krok 3 – wymień koło na nowe
Następny etap to zdjęcie koła, które chcemy wymienić. Jak odkręcić koła w samochodzie?
Do odkręcenia śrub w kołach stosowany jest klucz do kół. Można znaleźć go na wyposażeniu samochodu lub trzeba kupić go samodzielnie. Niektórzy kierowcy dodatkowo stosują dłuższą rurkę, która służy jako przedłużka rączki klucza, by łatwiej odkręcić śruby.
Zdjęte koło odkładamy i zakładamy na jego miejsce nowe. Śruby należy wkręcać wtedy po przekątnej, ale nie należy ich dokręcać całkowicie. Robi się to dopiero po opuszczeniu samochodu.
Jeśli posiadasz na swoich kołach felgi aut luksusowych uważaj na nie, aby podczas wymiany koła ich nie porysować..
Na koniec warto jeszcze sprawdzić ciśnienie w oponach – najłatwiej zrobić to na stacji benzynowej.
Warto pamiętać, że koła nie musimy wymieniać samodzielnie w trasie, gdy mamy wykupione ubezpieczenie Assistance obejmujące takie zdarzenie. Kierowcy bez takiej ochrony mogą też zadzwonić po pomoc drogową.