Zamierzasz wybudować dom? W takim przypadku czeka Cię kolejna decyzja – wybór jego projektu. Czy warto zdecydować się na projekt gotowy, czyli katalogowy, a może na projekt indywidualny?

Jaki projekt domu wybrać?

Wybór właściwego projektu domu ma kluczowe znaczenie, ponieważ to on będzie bazą wszelkich prac. To on określa jego wygląd, powierzchnię, materiały i technologie, dlatego powinien być całkowicie dopasowany do potrzeb inwestora.

Warto pamiętać o tym, że zarówno gotowy, jak i indywidualny projekt domu powinno się wybierać dopiero wtedy, gdy dysponujemy działką.

Lepszy katalogowy czy na zamówienie?

Obecnie projekty domu można zakupić w dwóch wariantach – jako projekt gotowy wybrany z katalogu lub jako projekt domu na zamówienie. Który wybrać?

Dzisiaj chętnie kupowane są projekty gotowe. Są łatwo dostępne, niedrogie i nie trzeba na nie długo czekać. Jest ich sporo, więc można bez trudu dopasować właściwy plan do swoich wymagań i do działki.

Z kolei indywidualny projekt domu jest częściej wybierany przez osoby, które dysponują nietypową działką lub mają specyficzne wymagania związane z budynkiem, na przykład pod względem jego wyglądu, technologii.

Ile kosztują projekty domów gotowych i indywidualnych?

Gotowe projekty domów uarchitekta.pl rozpoczynają się od około 2 tysięcy złotych. Z kolei bardziej złożone projekty, na przykład domów nowoczesnych, prestiżowych to koszt około 3-4 tysięcy złotych. Projekt gotowy musi być jednak zaadaptowany, czyli dopasowany do działki, na której ma być wzniesiony. To koszt około 2-2,5 tysiąca złotych.

Z kolei projekt domu na zamówienie to wydatek od około 80 do 150 złotych za metr kwadratowy. Nie wymaga on jednak adaptacji, ponieważ jest od razu tworzony z myślą o konkretnej działce. To powoduje, że może być on także tańszy od projektu gotowego, gdy inwestor ma szczególne życzenia związane z budynkiem.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *