Katalizator normuje jakość spalin, a także odpowiada za ich skuteczne przekazanie do rury wydechowej. Układ wydechowy ma bezpośredni wpływ na moc, a także wydajność silnika. Nawet małe uszkodzenie jest ogromnym problemem. Natychmiast po zdiagnozowaniu usterki należy podjąć się naprawy. W większości przypadków możliwa jest jedynie wymiana elementu na nowy, co generuje wysokie koszty. Warto mieć świadomość, że styl jazdy również wpływa na stan katalizatora.

Niskie zawieszenie

W samochodach z niskim zawieszeniem często dochodzi do uszkodzeń mechanicznych katalizatora. W dużej mierze odpowiada za to stan dróg, po których się poruszamy. Jeśli nie jest on najlepszy, to elementy układu wydechowego szybko mogą ulec awarii. Katalizator euro 4 diesel jest szczególnie narażony na zniszczenia – wynika to z konstrukcji starszych pojazdów. Katalizator euro 5 diesel rzadziej ulega uszkodzeniu mechanicznego. W samochodach nowszej generacji element ten znajduje się tuż przy silniku.

Słaba jakość

Tworzywo, z którego wykonany jest katalizator ma duży wpływ na jego żywotność. Dotyczy to w szczególności części zamiennych, które wybieramy samodzielnie. Katalizator metalowy sportowy charakteryzuje się podwyższoną wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia. Jest on zwykle nieco droższy w zakupie, jednak utrzymuje on swoją pierwotną formę przez długie lata. Warto zwrócić uwagę na katalizatory ze stali nierdzewnej, które są odporna na korozje, czy też zmienne temperatury. Należy mieć świadomość, że źle dopasowany katalizator może wywołać wiele poważnych usterek pojazdu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *