Żywotnik (Thuja L.), określany też jako tuja, jest jedną z popularnych roślin spotykanych w polskich ogrodach. Jakie jej odmiany zasługują na szczególną uwagę?

Tuja Brabant i Szmaragd – najczęstszy wybór

Wśród wielu odmian żywotnika najczęściej wybierany jest ten w gatunku zachodnim (Thuja occidentalis), do którego zaliczają się dwie znane odmiany – Brabant i Szmaragd.

Tuja Brabant jest gęsta i dobrze się krzewi, dlatego razem z nią można stworzyć ogród marzeń z efektownymi żywopłotami dającymi jednolitą ścianę zieleni.

Tuja Szmaragd z kolei jest bardziej smukła i ma stożkowaty pokrój, dlatego dobrze nadaje się do obsadzenia ogrodzenia, na solitery i do uprawy w pojemnikach. Polecana raczej do mniejszych ogrodów.

Miniaturowe tuje – także na taras i balkon

Nisko rosnące rośliny ozdobne świetnie nadają się do ogrodów, ale także na tarasy i balkony. Do tej kategorii zaliczane są także tuje, które określane są mianem miniaturowych.

Do często kupowanych tui w tym wariancie zaliczają się między innymi kulista tuja Danika, tuja Rheingold o złotawych gałązkach, tuja Golden Tuffet w formie złotawej kuli. Tuje te mogą być wysadzone w gruncie i donicach.

Tuje formowane – zachwycają niebanalnym kształtem

Z tui można tworzyć również zachwycające rośliny formowane Łódź, które mogą stać się głównym elementem dekoracyjnym każdego ogrodu.

Tuje doskonale nadają się do przycinania i formowania w rozmaite kształty, na przykład kule, stożki, spirale oraz bardziej złożone kompozycje.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *