Tarczyca, przytarczyce, gruczoły układu płciowego – jajniki i jądra, także nadnercza, podwzgórze, przysadka mózgowa oraz trzustka – to narządy, którymi zajmuje się endokrynolog. Kiedy wskazana jest wizyta u takiego specjalisty?

Jakie choroby leczy endokrynolog?

Endokrynolog jest lekarzem specjalizującym się w profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu schorzeń gruczołów wydzielniczych, inaczej układu hormonalnego. Pomaga kobietom i mężczyznom, osobom dorosłym i dzieciom.

Wśród schorzeń leczonych przez endokrynologa znajdują się:
– choroby tarczycy – nadczynność i niedoczynność, a także choroby Gravesa-Basedowa, Hashimoto
– choroby przysadki mózgowej – nadmierne wydzielanie prolaktyny, nadczynność, niedoczynność, choroba Cushinga
– choroby nadnerczy – niedoczynność i nadczynność, guzy, zespół Cushinga
– choroby trzustki – cukrzyca, guzy

Kiedy udać się do endokrynologa?

Do specjalisty jak endokrynolog Łódź należy udać się wtedy, gdy pojawiają się objawy mogące wskazywać na schorzenia układu wydzielniczego. Niestety, często są one bardzo złożone, a ich symptomy mylone są z innymi dolegliwościami – skutkami stresu, przemęczenia, złą dietą.

Dawane przez nadczynność tarczycy objawy psychiczne to między innymi wybuchowość, wahania nastroju, trudności z zasypianiem. Z kolei niedoczynność tarczycy, także choroba Hashimoto, powodują ciągłe przemęczenie, senność, trudności z koncentracją, a nawet objawy przypominające depresję.

Objawy chorób układu hormonalnego to również zmiana masy ciała. Niedoczynność tarczycy oraz wysoka prolaktyna a tycie to udowodnione połączenie. Z kolei przy nadczynności pojawia się utrata wagi.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *