Sfinansowanie zakupu mieszkania otwock za pomocą kredytu hipotecznego jest możliwe na określonych warunkach. Jakie z nich należy spełnić, by otrzymać finansowanie?

Podstawowe warunki udzielenia kredytu hipotecznego

Koszty związane z posiadaniem własnego dachu nad głową są spore, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z kredytów. Co warto wiedzieć o finansowaniu kupna mieszkania lub domu z użyciem kredytu hipotecznego?

Hipoteczny kredyt na mieszkanie lub dom wymaga posiadania właściwej zdolności kredytowej. Składa się na nią wiele czynników, dlatego warto zapoznać się z nimi bliżej. Kto może liczyć na otrzymanie kredytu hipotecznego?

Przy udzielaniu kredytu hipotecznego bank uwzględnia poniższe czynniki:
– Zarobki – ważne są ich wysokość oraz źródło. Banki najczęściej udzielają kredytów osobom ze stabilnym zatrudnieniem na umowie o pracę na czas nieokreślony lub prowadzącym od dłuższego czasu zyskowną firmę.
– Wydatki – otrzymanie kredytu na zakup mieszkania będzie łatwiejsze dla osób, które nie mają wielu zobowiązań, na przykład innych kredytów, pożyczek, kart kredytowych, alimentów.
– Wiarygodność kredytowa – badana jest ona głównie na podstawie danych z BIK. Osoby o dobrej historii kredytowej mogą łatwiej uzyskać kredyt, natomiast te, które miały problemy z regulowaniem zobowiązań, mogą spotkać się z odmową.
– Wiek – ma on głównie wpływ na dostępny okres kredytowania.
– Sytuacja rodzinna – przy udzielaniu kredytu hipotecznego duże znaczenie ma też sytuacja rodzinna, w tym liczba dzieci.
– Liczba kredytobiorców – kredyt na mieszkanie będzie na ogół łatwiejszy do uzyskania dla dwóch osób niż dla jednej, ponieważ mogą mieć one razem większe przychody.
– Wkład własny – w przypadku kredytów hipotecznych wymaga się 20% wkładu własnego. Można obniżyć go do 10% wtedy, gdy wykupi się specjalny rodzaj ubezpieczenia.

Wymogi banków zależne są od wysokości kredytu, dlatego też w przypadku niższych kwot można otrzymać finansowanie przy mniejszych zarobkach. Z drugiej strony osoby zarabiające mniej nie mogą liczyć na wysoki kredyt na kupno mieszkania czy domu, a niekiedy nie mogą otrzymać go w ogóle.

Warto sprawdzić oferty w różnych bankach

Oferty kredytów na zakup mieszkania znacznie różnią się zależnie od banku. Właśnie dlatego przed zaciągnięciem tak dużego zobowiązania jak kredyt hipoteczny zaleca się dokładne przeanalizowanie aktualnych ofert różnych instytucji.

Różnice w wysokości rat dla tej samej kwoty i okresu kredytowania mogą wynosić nieraz nawet ponad tysiąc złotych. Banki mogą również stosować inne warunki kredytowania.

W wyszukaniu odpowiedniego kredytu na mieszkanie mogą pomóc doradcy kredytowi, którzy zajmują się prowadzeniem analiz zdolności kredytowej i analiz ofert banków dla swoich klientów. Doradca może wtedy sprawdzić obecne propozycje banków i wykonać symulację wysokości rat, aby wskazać, gdzie warto ubiegać się o kredyt na mieszkanie czy na dom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *