Dachy płaskie przechodzą w ciągu ostatnich lat prawdziwy renesans. Wiąże się to z faktem, że coraz częściej dostrzega się ich bardzo duże zalety. Współczesne projekty architektoniczne coraz częściej zakładają więc taką właśnie konstrukcję dachu. Jednakże płaski dach, to jednocześnie większe wyzwanie pod kątem kwestii takich jak zaleganie śniegu zimą i zapewnienie wodoszczelności. Szybkość spływania wody z tego rodzaju dachu jest o wiele mniejsza, niż w przypadku dachów skośnych, tak więc hydroizolacja musi być tu o wiele bardziej skuteczna. Istnieje wiele metod wykonania hydroizolacji na tego rodzaju dachach, ale podstawowe zasady ich wykonania są bardzo podobne. Jak poprawnie wykonać hydroizolację dachu płaskiego?
Hydroizolacje dachów płaskich – zasada działania i rodzaje
Zacząć należy od tego, że w praktyce nie istnieje coś takiego jak dachy całkowicie płaskie. Każdy dach powinien posiadać przynajmniej minimalny spadek. W przypadku dachów nazywanych potocznie płaskimi spadek ten wynosi zazwyczaj około trzech stopni. Doświadczenie pokazuje, że takie nachylenie jest całkowicie wystarczające, by woda mogła spokojnie spływać z dachu przez rynny. Jednocześnie spadek taki jest na tyle niewielki, że dach może być w dowolny sposób zagospodarowany. Od rodzaju jego zagospodarowania również zależy typ stosowanego materiału izolacyjnego. Dachy takie mogą pełnić funkcję tarasów, dachów zielonych, lub pozostać niezagospodarowane.Wśród materiałów izolacyjnych wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje. Są to materiały bitumiczne i syntetyczne. W obu tych grupach wyróżnia się materiały płynne i rolowe, czyli różnego rodzaju papy. Te ostatnie z kolei dzieli się na klejone i zgrzewane. W samej konstrukcji dachu umieszcza się dwie warstwy hydroizolacji. Pierwsza z nich to tak zwana paraizolacja, czyli warstwa zapobiegająca przenikaniu wilgoci z wnętrza budynku do do warstwy ocieplającej. Kolejną jest właściwa hydroizolacja.
Najważniejsze zasady podczas wykonywania hydroizolacji
Pierwszą zasadą wykonywania hydroizolacji jest odpowiednie przygotowanie gruntu pod nią. Jedną z ważniejszych kwestii jest wcześniejszy montaż paraizolacji, w taki sposób by jak najskuteczniej zabezpieczyć warstwy znajdujące się powyżej. Powierzchnia, na której bezpośrednio wykonuje się izolację właściwą powinna być bardzo dokładnie oczyszczona z pyłu i innych zanieczyszczeń, które w znacznym stopniu wpływają na jakość wykonanej izolacji. Musi być również całkowicie sucha. Jeżeli izolacja wykonywana jest z materiałów rolowych, to trzeba pamiętać, że spadek dachu jest niewielki, a nieodpowiednie ułożenie papy może go zaburzyć, co będzie skutkowało zatrzymywaniem wody na dachu i szybszym zużyciem materiałów izolacyjnych. Papę należy więc układać w taki sposób, by zachować przewidziany spadek. Jeżeli izolację wykonano z materiałów płynnych (niezależnie czy są to materiały bitumiczne, czy z tworzyw sztucznych), które mają mniejszą odporność na jakiekolwiek czynniki zewnętrzne, to warstwę izolacyjną należy dodatkowo zabezpieczyć. Na rynku dostępne są preparaty chroniące izolację przed promieniowaniem UV, czy zapewniające dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Artykuł powstał we współpracy z kedziorahydroizolacje.pl – Płynna membrana dachowa