Baza noclegowa jest fundamentem zagospodarowania turystycznego. Dzięki niej osoby chcące udać się w podróż mają gdzie odpocząć, przespać się i nabrać sił na dalsze zwiedzanie. Dzięki niej bez trudu możemy opuścić swoje miejsce zamieszkania i poznać nowe tereny, na własne oczy obejrzeć zabytki czy cieszyć się unikatowym pięknem przyrody.
Jak dzielimy bazy noclegowe?
Istnieją dwie metody podziału. Pierwsza bierze pod uwagę okres wykorzystania w ciągu roku, dzieli bazy na dwie grupy. Pierwsza grupa – całoroczna – zalicza się do niej obiekty świadczące usługi przez 365 dni (są to np. hotele, hotele SPA, motele). Druga grupa jest grupą sezonową – świadczy usługi w wybranym okresie roku (np. wakacyjne schroniska młodzieżowe).
Druga metoda podziału bierze pod uwagę dostępność dla turystów. Otwarta baza noclegowa może gościć każdego, kto jest zainteresowany pobytem, chce uiścić opłatę i spełnia warunki pozwalające na zakwaterowanie (najczęściej wystarczy posiadać dowód tożsamości). Zamknięta baza noclegowa jest przeznaczona dla ściśle określonej grupy osób (osoby te muszą posiadać uprawnienia do wstępu i przebywania) i są to np. sanatoria.
Jaką funkcję pełnią bazy noclegowe?
Dzięki nim możemy poznać nie tylko Polskę, ale również cały świat. Podróże nie mogłyby się odbyć gdyby nie obiekty turystyczne. W odległych zakątkach świata, krajach ubogich, na terenach, które nie są popularne wśród odwiedzających ludzie proponują noclegi u siebie w domu. Takie rozwiązanie również można nazwać mianem baz noclegowych.
Zobacz także: https://www.bestwestern.pl/