Aby można było swobodnie przyrządzać i spożywać posiłki, sprzątać i napić się wieczorem kakao, nie powinno się bagatelizować kwestii oświetlenia i to już na etapie planowania wystroju kuchni. Ogólnie oświetlenie w kuchni możemy podzielić na ogólne i punktowe.
Oświetlenie ogólne, czyli takie, które wypełnia całe wnętrze, w większości przypadków jest montowane na suficie, w jego centralnej części. Zazwyczaj jest to lampa wisząca, czasem plafon. Jeśli dodatkowo w kuchni posiadamy stół jadalny można pokusić się o zamontowanie oświetlenia np. lampy Lucide czy lampy Linea Light bezpośrednio nad nim. Zwróćmy jednak uwagę, by nie znajdowały się bezpośrednio nad głową siedzącej przy stole osoby.
W kuchni warto też zamontować oświetlenie punktowe, czyli np. halogeny rozmieszczone na całym suficie, szczególnie nad blatem roboczym. Przy ich doborze należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. Zbyt słabe zagęszczenie sprawi, że w kuchni pojawią się miejsca zaciemnione, a zbyt duże będzie energożerne.
Dodatkowym problemem podczas aranżacji będzie natężenie oraz barwa światła. W samej kuchni potrzebne jest światło zimne, natomiast gotowe potrawy o wiele lepiej komponują się otulone ciepłym światłem. Warto zamontować także, szczególnie nad stołem jadalnianym, światło o różnym natężeniu. Może to być zarówno lampa halogenowa, jak i zwyczajna świetlówka czy listwy świetlne LED. Dużo bardziej istotne jest, aby miało naturalny, neutralny odcień i nie zniekształcało barw produktów. Efekt naturalnego światła doskonale oddają lampy Ideal-lux

Zobacz: lampy w stylu retro

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *