Szafy elektryczne różnego rodzaju stosowane są jako obudowa do urządzeń elektrycznych związanych z funkcjonowaniem całości układu elektrycznego związanego z danym budynkiem. Może to być na przykład budynek mieszkalny, czy budynek użyteczności publicznej. Ze względu na faktyczne zapotrzebowanie, tego rodzaju szafy stosowane są najczęściej przede wszystkich w zakładach produkcyjnych i przemysłowych.
Szafy elektryczne na urządzenia sterownicze
Szafy elektryczne służące ochronie urządzeń sterowniczych stosowane są przede wszystkim w przemyśle i produkcji. Szafy elektryczne są rodzajami urządzeń typu rozdzielnic (choć nie zawsze pełnią wyłącznie taką funkcję), które wyróżnia się przede wszystkim na ich wielkość. Inne urządzenia tego rodzaju to rozdzielnice elektryczne tablicowe i skrzynkowe. Jednak ze względu na wielkość, a także stopień skomplikowania instalacji elektrycznych i elektronicznych, oraz na znacznie szersze zastosowania (szafy służą również jako obudowy urządzeń wyspecjalizowanych) w zakładach produkcyjnych stosuje się przede wszystkim urządzenia w formacie szaf.
Umieszczane są w nich urządzenia sterownicze, które pełnią funkcję w procesach sterowania skomplikowanymi instalacjami elektrycznymi. W dużych zakładach produkcyjnych, specyfika pracy oraz nieraz ogromne zużycie energii sprawiają, że niezbędne są dodatkowe układy organizujące pracę całości sieci. Są one oczywiście całkowicie zautomatyzowane i w sytuacji normalnego działania nie wymagają obsługi, jednakże konieczne jest zapewnienie im maksymalnego stopnia ochrony. Ochrony zarówno przed wpływem czynników występujących w danym zakładzie produkcyjnym, jak również przed nieautoryzowanym dostępem ludzi. Warto tutaj wspomnieć, że wielu zakładach produkcyjnych mogą panować warunki wyjątkowo niekorzystne dla skomplikowanych i wrażliwych układów elektrycznych – na przykład wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza pyłami. Stosuje się wtedy szafy specjalistyczne, zapewniające bezpieczeństwo Funkcjonowania urządzeń w każdych warunkach.
Szafy elektryczne przeznaczone na urządzenia regulacyjne i kontrolne
Szafy elektryczne bardzo często bywają stosowane jako solidne zabezpieczenie dla centralnych układów systemów regulacyjnych i kontrolnych, jakimi są na przykład systemy zarządzania produkcją w toku – jak chociażby coraz bardziej popularne systemy MES. Takie rozwiązanie stosowane jest głównie w największych, ale i mniejszych zakładach produkcyjnych i pozwala na uzyskanie znacznego poziomu kontroli i możliwości szybkiego i skutecznego reagowania w przebiegu całego procesu. Systemy takie składają się z dwóch typów urządzeń peryferyjnych: rejestratorów i czujników, które zbierają informacje z różnych segmentów ciągu produkcyjnego, oraz z urządzeń służących do komunikacji z osobą odpowiedzialną za zarządzanie (ekran do wizualizacji i narzędzia komunikacyjne). Sercem takiego systemu jest jednak centralny komputer, wraz z systemem przetwarzania danych. Urządzenia te działają w sposób całkowicie zautomatyzowany, a osoby odpowiedzialne za zarządzanie procesem produkcji najczęściej nie mają do nich dostępu (bo całe sterowanie odbywa się przy pomocy urządzeń peryferyjnych). Urządzenia centralne zabezpieczane są więc najczęściej przy pomocy odpowiednio dostosowanych szaf elektrycznych, do których dostęp mają wyłącznie wysoko wykwalifikowani technicy odpowiedzialni za obsługę systemu.
Szafy na urządzenia ochronne
Warto pamiętać, że zakłady produkcyjne to miejsca, w których wykorzystywane są instalacje elektryczne o bardzo wysokim poziomie rozbudowania i skomplikowania. Bardzo często takie zakłady to również ogromna ilość urządzeń zasilanych energią elektryczną. Ryzyko wystąpienia różnego rodzaju, przepięć, skoków i spadków napięcia jest więc bardzo duże. Bardzo duże są również potencjalne konsekwencje tego rodzaju wypadków. Niekontrolowany skok napięcia, związany na przykład z błędami w funkcjonowaniu instalacji elektrycznej może doprowadzić do zniszczenia, albo przynajmniej unieruchomienia na jakiś czas niektórych maszyn, albo nawet całych fragmentów linii produkcyjnej. Ryzyko takie jest ogromne zwłaszcza w zakładach, w których produkcja jest w wysokim stopniu zautomatyzowana. Gdyby takie wydarzenie miało miejsce, mogłoby to narazić przedsiębiorstwo na ogromne straty finansowe. Nic więc dziwnego, że w zakładach produkcyjnych stosuje się najnowocześniejsze i bardzo zaawansowane systemy zabezpieczeń, które minimalizują ryzyko awarii. Zabezpieczenia takie – jako bardzo nowoczesne i wrażliwe urządzenia, same wymagają własnych zabezpieczeń – najczęściej przed niekorzystnym działaniem zanieczyszczeń w zakładzie i dostępem niepowołanych osób. Sprawdzają się tu specjalistyczne szafy elektryczne, dzięki którym nawet najbardziej zaawansowane urządzenia zawsze pozostają bezpieczne.
Urządzenia pomiarowe
Ostatnią kategorią urządzeń stosowanych w zakładach produkcyjnych, do których używa się szaf elektrycznych są różnego rodzaju urządzenia pomiarowe. Ze względu na wiele aspektów bezpieczeństwa w zakładach, takich jak na przykład bezpieczeństwo przeciwpożarowe, czy związane z obecnością substancji niebezpiecznych – stosuje się często skomplikowane układy urządzeń, które na bieżąco odczytują odpowiednie parametry. Czułość i rozbudowanie takich systemów wymagają często zapewnienie ich jednostkom centralnym wysokiego poziomu bezpieczeństwa, który zapewniają właśnie szafy elektryczne.
Źródła:
http://delibra.bg.polsl.pl/ – Współczesne metody wspomagające zarządzanie produkcją