Czym są i do czego służą protezy?

Istnieje wiele rodzajów protez, ale wszystkie z nich mają jedną główną funkcję, jaką jest zastąpienie, uzupełnienie brakującej części ciała. Protezy ułatwiają życie nie tylko ludzi, ale nawet zwierząt. Są przydatnym przedmiotem na przykład po amputacji. Taka proteza sprawia, że pacjent może na nowo poczuć się chociaż w części zdrową i sprawną osobą. W dzisiejszych czasach protezy są tworzone z takich materiałów, żeby nie tylko były wygodne dla pacjentów, ale także przypominały brakującą część ciała lub narząd na przykład kształtem czy kolorem. Dziedziną, która specjalizuje się w wykonywaniu i stosowaniu protez jest protetyka (główny dział ortopedii).

Rodzaje protez

Protezą, po którą sięga najwięcej osób jest tak zwana sztuczna szczęka. Nasze zęby wraz w wiekiem ulegają zniszczeniu. Czasami ze względu na chorobę zębów jesteśmy zmuszeni się ich pozbyć. Każdy z nas uwielbia się uśmiechać, a co mają zrobić takie osoby, które nie mogą pochwalić się lśniącym uśmiechem? Z pomocą przychodzą protezy zębowe. Są one niemal identyczne w porównaniu do wyglądu szczęki. Dzięki takim rozwiązaniom niezależnie od wieku będziemy mogli mieć piękny uśmiech. Proteza nogi to również częste zjawisko, które możemy zaobserwować podobnie jak protezy rąk. Osoby korzystające z takich sztucznych części ciała najczęściej własne straciły w wypadkach lub w wyniku choroby. Protezy pozwalają im nie wyróżniać się wyglądem z tłumu oraz być praktycznie samodzielnym człowiekiem. Jest to niesamowicie ważne dla niepełnosprawnych osób.

Naprawa protez jest możliwa w każdym mieście. Na przykład z uszkodzoną protezą zębową należy udać się do technika dentystycznego. Naprawy protez kończyn są o wiele bardziej skomplikowane, ale ze znalezieniem specjalisty w tej dziedzinie również nie powinno być problemu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *