Kolej w ostatnim czasie stała się bardzo popularna. Coraz więcej osób decyduje się skorzystać z takiego transportu, ponieważ to dzięki temu możemy bardzo często szybko oraz w dobrej cenie przemieścić się z jednego miasta do drugiego. Obecnie w naszym kraju kolej bardzo się rozwinęła i możemy użytkować również szybką kolej, która aktualnie jest bardzo często wybierana zamiast samochodu osobowego. Jednakże sterowanie ruchem kolejowym nie jest takie proste i wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że aby podróże koleją były bezpieczne, musi nad tym czuwać duże grono osób.

Sterowanie ruchem kolejowym –na czym dokładnie polega?

Zdecydowanie aby pociąg mógł przemiesić się ze stacji początkowej do stacji docelowej, istotne jest aby cała podroż przebiegła bezpiecznie. Pociągi użytkują te same tory na poszczególnych odcinkach i ważne jest, aby w jednym czasie nie spotkały się w określonym miejscu, jeśli możliwa jest stłuczka. Dlatego tak istotne jest sterowanie ruchem kolejowym, nad którym pracuje sztab wykwalifikowanych osób. To właśnie dzięki ich pracy możliwa jest między innymi zmiana toru pociągu lub też sterowanie sygnalizacją świetlną, której pociągi również muszą przestrzegać.

Do sterowania ruchem kolejowym potrzebna jest istotnie grupa specjalistów, jednakże nie mogą oni pracować bez odpowiedniego oprogramowania oraz urządzeń obecnych na wszystkich liniach kolejowych. Tego typu urządzenia sterowania ruchem kolejowym dzieli się na mechaniczne oraz elektryczne. W przypadku grupy urządzeń mechanicznych wyróżnia się maszyny scentralizowane oraz kluczowe ręczne. Z pewnością każdy z nas choć raz w życiu w trakcie postoju pociągu w życiu codziennym lub nawet na filmach widział pracownika kolei, który ręcznie zmienia tor i tym samym wyznacza nową drogę dla pociągu. Z kolei urządzenia elektryczne to wszelkie maszyny przekaźnikowe oraz komputery, za których pomocą jak już wcześniej wspomniano można sterować między innymi sygnalizacją świetlną na torach oraz innymi urządzeniami, które są podłączone do centrali.

Artykuł powstał we współpracy z https://kolsystem.pl/

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *