3d rendering black minimal wood and black house

Ciemna fasada stała się powszechnym wyborem w przypadku nowoczesnych i oryginalnych domów. Jednak zalety ciemnej fasady nie są tak jednoznaczne, jak mogłoby się wydawać. W rzeczywistości istnieje wiele zalet i wad ciemnej elewacji. Jeśli planujesz budowę nowego domu jednorodzinnego, przed podjęciem ostatecznej decyzji musisz rozważyć zalety i wady ciemnej elewacji. Jakie są najważniejsze zalety i wady elewacji w ciemnych kolorach? Z jakich materiałów ją wykonać?

Ciemna elewacja – kolory

Wśród osób malujących nawierzchnię jak elewacja antracyt jest najpopularniejszym ciemnym kolorem stosowanym do wykańczania ścian zewnętrznych. To barwa ciemnoszara, która wygląda bardzo efektownie na nowoczesnych, ale i klasycznych budynkach.

Elewację można też wykończyć innymi ciemnymi kolorami, na przykład kolorem czarnym lub brązowym. Rzadziej spotykane są elewacje bordowe, granatowe, ciemnozielone.

Zalety i wady ciemnych elewacji

Zalety ciemnej elewacji domu:
– Ciekawy i niespotykany wygląd budynku.
– Doskonale pasuje do nowoczesnego, minimalistycznego budownictwa.

Wady ciemnej elewacji domu:
– Możliwość miejscowego wycierania się lub wybłyszczania ciemnych farb.
– Szybkie nagrzewanie się ciemniejszych elewacji, co może powodować dyskomfort mieszkańców podczas upałów.
– Ryzyko powstawania spękań i uszkodzenia termoizolacji przy niewłaściwie dobranych produktach.

Jakie materiały na ciemną elewację?

Do wykonania ciemnej elewacji domu jednorodzinnego można wykorzystać różne materiały.

Najczęściej ciemna elewacja domu jest efektem użycia tynków i farb. Dzięki temu można łatwo uzyskać niebanalny efekt. Minusem jest ryzyko pojawienia się pęknięć na elewacji na skutek zmian temperatur. Jak uniknąć spękań na nagrzanej elewacji tynkowej? Zaleca się wybranie odpowiednich farb z dodatkami obniżającymi ryzyko jej uszkodzenia.

Ponadto ściany zewnętrzne w ciemnych barwach wykonuje się z kamienia naturalnego oraz z klinkieru, dzięki czemu mają bardzo elegancki wygląd. Można też przygotować je z malowanego drewna lub z blachy.

Podsumowując, istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszej fasady dla swojego domu. Jeśli chodzi o zewnętrzną elewację domu, masz do dyspozycji wiele różnych opcji. Niektóre z nich to siding winylowy, cegła, kamień, stiuk i metal. Istnieje również możliwość wyboru ciemniejszego koloru, który może nadać domowi nowoczesny i niepowtarzalny wygląd. Jednak ciemna elewacja może również sprawić, że dom będzie wyglądał na przestarzały i stary. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy rozważyć zalety i wady każdego z materiałów.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *