Coraz więcej osób, gdy wybiera choinkę na Boże Narodzenie, zwraca uwagę na materiały, z których jest ona wykonana. Czy bardziej ekologiczna będzie choinka żywa czy też ta wykonana z tworzyw sztucznych?

Jaką choinkę na Boże Narodzenie wybrać?

Zasadniczo żadna choinka – zarówno ta żywa, jak i sztuczna, nie jest przyjazna dla środowiska naturalnego. Najbardziej ekologiczne byłoby zrezygnowanie z niej całkowicie lub zdecydowanie się na mniejsze ozdoby, na przykład na stroik bożonarodzeniowy albo jedną gałązkę.

Wiele osób nie wyobraża sobie jednak świąt bez choinki. Na co warto się wtedy zdecydować? Czy lepsza będzie choinka sztuczna czy żywa?

Choinka żywa na święta

Gdy chodzi o kwestie ekologii, to choinka żywa będzie lepszym wyborem. Emituje ona mniej gazów cieplarnianych i jest całkowicie naturalna i biodegradowalna.

Wobec tego po zakończeniu świąt choinkę można po prostu wyrzucić do pojemnika na odpady bio albo zanieść do odpowiedniego punktu przyjmującego choinki. Niewielkie drzewko można także zasadzić w ogródku, jeżeli wcześniej jego korzenie nie zostały przycięte.

Warto także zwrócić uwagę na to, z jakiej plantacji pochodzi choinka. Powinna być ona certyfikowana. Ciekawe choinki świąteczne znajdziesz na stronie https://donito.pl/magia-swiat.

Bożonarodzeniowa choinka sztuczna

Z kolei sztuczna choinka jest mniej ekologiczna, chyba że używana jest ona przez wiele lat. Eksperci wskazują, że wtedy, gdy stosowana będzie co najmniej 12 lat, może stać się bardziej eko od choinki naturalnej.

Warto także zwrócić uwagę na dekoracje – bombki choinkowe szklane będą lepsze od tych z tworzywa. Można także wybierać naturalne ozdoby z drewna, papieru, metalu, słomek, suszonych owoców czy cynamonu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *